Hakkımda

Merhaba!Sharm El Sheikh’de yaşıyor, deniz –kum-güneş’ten başka bir şeyin olmadığı bu şehirde sadece dalıyor, fotoğraf çekiyor, fotoğraf satıyorum. İstanbulluyum, Sinema-Televizyon okudum, ANS Production ile iş yaşamıma başlayıp, ANS’nin Kanal D’ye sürüklemesiyle ben de peşinden sürüklenip D Production ve Kanal D’de çalıştım. Her televizyoncunun yaptığı, bırakacağım bu işleri geyiğini yıllarca yapıp, 2008 Haziran’da bıraktım. 

 2005 yılından beri sürekli olarak İstanbul-Sharm arası mekik dokuyan ben, uçak biletlerinin servetimi bitirmesi sonucu Sharm’a tam anlamıyla yerleşmiş bulundum.

Dalış yapmak oldukça maliyetli olduğundan, eğer bir dalış merkezimiz olursa istediğimiz özgürlükte dalacağımız düşüncesiyle Sharm el Sheikh’in en eski dalış merkezlerinden Dive Africa isimli bir dalış ve su sporları merkezini Güney Afrikalı sahiplerinden satın alıp, yabancı bir ülkede dalış sektörünün içine girdim. 2010 yılında bir kızım oldu, zamanında Mina Urgan kitabını okurken, bir kızım olursa adını Mina koyacağım sözünü yerine getirerek, kızıma Mina Lisa ismini verdim. Aynı zamanda Mona Lisa çağrışımı yapsın ve sanata bir şekilde adapte olsun düşüncesindeydim ki şimdilik formülü tutturmuş olduğumu düşünüyorum.

2010 yılında önce Sharm’da olan köpekbalığı saldırısı ile belli bir süre dalış yapmanın yasaklanması, ardından da Mısır Devrimi ile birlikte, dalış merkezinin işleri bir anda tepetaklak oldu, hiç turist gelmemesi nedeniyle, artık dalışa daha da çok vakit ayıracak zamanımız oldu, bu süreyi sürekli dalış yaparak ve sualtı fotoğrafı çekerek geçirdik. 2017 yılında Dive Africa’yı kapatma kararı aldık ve ben Anthias Divers’da çalışmaya başladım.

HİÇ BİR ŞEY BİTMEDİ!

Yaş ilerledikçe, düzenli olarak günlük dalış yapmak beden için oldukça yorucu ve yaşlandırıcı olduğundan olduğundan, dalış sayımı azaltıp, kendimi günlük düzenli olarak yüzme ve şnorkel yapmaya yönlendirdim. Denize ve balıklara hala o kadar aşığım ki, çölün ortasındaki, denizden başka hiçbir şeyi olmayan bu şehri hala terk etmeye hazır değilim. Hala saatlerce suda kalabilir, saatlerce denize bakabilir, saatlerce bir canlının tek bir fotoğrafını çekmek için vakit geçirebilirim.

“Aslında hiçbir şey iyi veya kötü değildir. Her şey bizim onlar hakkında ne düşündüğümüze bağlıdır.”

William Shakespeare

Evren mi size en güzel hediyeyi verir, yoksa evrenin verdiklerini siz mi en güzel hediyeye çevirirsiniz. Mina da benim hediyem oldu ya da ben onu bir hediyeye çevirdim. Beraber fotoğraf çektik, beraber dans ettik, beraber yarattık hala da yaratmaya devam ediyoruz. Su da büyümeye devam ediyor, benim kadar uzun denize bakarak vakit geçirmeye dayanamasa da, su da vakit geçirme rekorumu şimdiden kırdı.

BANA YAZIN!

Olur da benimle Sharm’da dalmak ya da Sharm hakkkında bilgi almak isterseniz cigdemcooper@gmail.com adresinden iletişim kurabilirsiniz.

    Back to top